by Nero in
Hardware

Společnost Nvidia loni na podzim představila svou třetí generaci grafických karet s podporou RTX. Ty jsou výkonné, inovativní, avšak mají jednu zásadní nevýhodu – pro běžného smrtelníka jsou téměř nedostupné. Většina těchto karet se nestihne dostat na pulty obchodů a krátce po jejich zařazení do nabídky je vykoupí těžaři kryptoměn a spekulanti. Druzí jmenovaní je potom přeprodávají za násobky cen.

Pokud si chcete upgradovat počítač a trpělivě čekáte, až bude grafických karet dostatek, máme pro vás špatnou zprávu, do konce letošního roku zlepšení nečekejte. Společnost Nvidia totiž vydala oficiální prohlášení, že očekává, že po celý letošní rok převýší poptávka po jejich kartách jejich nabídku – jinými slovy minimálně do konce roku 2021 budou nové grafické karty od Nvidie nedostatkovým zbožím. Nvidia slibuje, že by se počet karet na trhu měl v průběhu roku 2021 zvyšovat, avšak velmi málo.

Problém je v tom, že (minimálně na českém trhu) je nedostupná i řada 20xx, tedy předchozí generace grafických karet. Situace u konkurenčního AMD je velmi podobná. Důvodem přitom není ani tak enormní zájem těžařů, jako tomu bylo v letech 2018–2019, kdy byly karty také obtížně dostupné. Celá situace je důsledkem globálního nedostatku čipů.

Velcí výrobci jako Intel a TSMC přitom varují, že tento problém pravděpodobně zasáhne i rok 2022. Zasahuje přitom nejen do segmentu grafických karet, ale také do produkce mobilních telefonůautomobilůherních konzolí a mnoha dalšího.

Určitým zadostiučiněním může být pro hráče her fakt, že v současnosti je v útlumu také herní průmysl a nevychází příliš mnoho nových titulů, které by obrovský výkon nových karet využily. Je možné, že vývojáři strategicky vyčkávají s vydáním her na dobu, až bude konzolí i grafických karet dostatek, aby jejich tituly bylo kde hrát.

Zdroj: theverge.com a otechnice.cz

Related Posts