V tomto návodu si stručně popíšeme způsoby, jakým budeme nabíjet naše baterie v bázi. Existuje hned několik způsobů, jak baterie nabít. Podíváme se na ně.

Testovací Generátor

Tento generátor není dostupný v běžné hře. Používá se tedy na free build serverech a to jako testovací.
Jeho největší výhodou je, že jeho výstup (output) je 100 energie a to neomezeně. Funguje tedy jako veliká baterie, která nemá kapacitu. Dá se tedy použít jako zdroj energie, který nám bude nabíjet baterie, nebo se dá použít jako samotná baterie bez kapacity.


Malý generátor na low grade fuel


Tento generátor je již normálně dostupný a dá se vyrobit, nebo najít. Jeho výstup (output) je 40 energie.

Aby generátor začal fungovat, musíme do něj umístit low grade fuel. Maximálně lze do generátoru umístit 500 LGF. Spotřeba generátoru je 250 lgf/hod. To znamená, že při maximální kapacitě vydrží dávat energii 2 hodiny.

Dále si řekneme, že generátor lze využít více způsoby. Jako hlavní zdroj energie se používá nejspíše jenom v jeskyních, kde není možný jiný příjem energie, než z před nabitých baterii, nebo právě tohoto generátoru. Může být použit jako zdroj pro automatické palebné věže a to zejména při útoku na jinou bázi, kde tato věž slouží jako Vaše ochrana. V tomto případě se udělá jednoduchý okruh, do generátoru vložíme LGF a zapneme generátor. Po dobu 2 hodin se nemusíme bát, že by věže byli bez energie. Jako poslední způsob využití je jako záložní zdroj. Pod tím si představíme, že se generátory pomocí elektrického okruhu připojí k bateriím a v případě, že v bateriích dojde kapacita, generátory se spustí a obnoví zapojený okruh. K tomuto slouží výstupy „Force Start“, Force Stop“. Jak tento záložní systém funguje Vám vysvětlím jindy.

Poslední, co si o generátoru řekneme je to, že pokud je poškozený, nemění se jeho výstup energie ani spotřeba. Zároveň na spotřebu nemá vliv to, kolik zařízení je ke generátoru připojených.

Solární panel


Solární panely se už běžně používají jako hlavní příjem energie. Jeden solární panel dává v závislosti na orientaci vůči světovým stranám a aktuální hodině na serveru 0-20 energie. Aktuální hodinou na serveru je myšleno, zda je noc, ráno, poledne nebo večer. Sluníčko se během dne přesouvá po mapě a tím se mění účinnost solárních panelů. S tím jde ruku v ruce orientace panelů. Když panel natočím například na Jih a sluníčko půjde více severněji, budu mít menší přísun energie, než kdybych ho orientoval na Sever. Ale to si upřesníme níž.


Řekneme si některé parametry solárního panelu v bodech:

  • Panely se mohou pokládat blízko k sobě viz foto bez vlivu na příjem energie
  • Na výkon panelů má vliv jejich stav, tj. poškození
  • Musí být na přímém slunci


Pokud si nechcete lámat hlavu s orientací panelu, natáčejte ho směrem na Sever (North). Nejde vždy o nejlepší variantu, ale zároveň nejde nikdy o nejhorší. Pokud chcete z panelů dostat maximum, testujte. Položte si na bázi 4 panely, každý otočte na jinou světovou stranu a připojte k nim alespoň střední baterii (ke každému panelu zvlášť). Nechte takto běžet alespoň jeden herní den (v noci začnu a následující noc konec). Podle toho, která baterie se nabije nejvíce, zjistíte, který směr je na vašem místě nejlepší.

Natočit to samozřejmě můžete i na jihovýchod a tak dále. Ale je to přece jen náročnější. Někdy se to ale může vyplatit.

Panely můžeme použít i jako indikátor světla. Tedy jako světelný senzor, který řídí například (nejčastěji) osvětlení ve vaší bázi. Přes den se baterie nabíjejí a světla jsou zhasnutá a přes noc se světla rozsvítí a baterie vybíjejí.

Větrná elektrárna

Jedná se o nejefektivnější způsob příjmu elektrické energie.

Větrná elektrárna (díle jen VE) má rozpětí 0-150 energie v závislosti na výšce. Pokud VE položím na foundation, tedy na úplný základ báze, bude se rozpětí energie pohybovat mezi 0-130. S každým přidaným patrem se nám spodní i horní hodnota zvedne o 3-5 a to až do výšky 16ti pater. V praxi to znamená, že pokud budu mít na 10 patře VE, budou se hodnoty pohybovat mezi 30-50 spodní hranice a 160 – 180 vrchní hranice.
Ovšem, maximální výkon VE je 150. Tudíž nám to více nedá. Řekněme tedy, že vše, co je nad 150 je jakási neviditelná rezerva. Pokud tedy vítr začne slábnout, nejdříve začne ubývat právě ta neviditelná rezerva. Možná bude lepší to vysvětlit čísly.


Ukážeme si těch 10 pater, jakoby to bylo ve hře:


Toto vidíme my

120 – 123 – 128 – 133 – 136 – 140 – 145 – 150150150


Toto vidí systém

120 – 123 – 128 – 133 – 136 – 140 – 145 – 150155160


Systém nepustí do outputu více než 150, ale má tam rezervu způsobenou výškou.
To znamená, že pokud začne vítr slábnout, bude nám tu hodnotu 150 držet déle, než pokud bychom stavěli jen do 7mého patra a zároveň energie neklesne pod 30-50.
Na VE nemá vliv umístění na mapě a ani nadmořská výška. Počítá se pouze výška nad základem.

Pokud chcete raději video návod, tak se koukněte níž 🙂

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno! Autor článku TheDaviss ( https://www.youtube.com/channel/UCAgOIuybcqwXFYYcNjt9vQA/videos ) pro www.czechrust.cz