by Nero in
Zajímavosti

SpaceX vypustila první satelity Starlink na polární oběžnou dráhu Země, zajistí tak internet na Aljašce.

Cílem společnosti SpaceX je poskytnout levnější a rychlejší širokopásmový internet lidem po celém světě. Již od minulého roku přitom Starlink spustil beta testování svého internetu a v roce 2021 plánuje další kroky, aby mohl nabídnout pokrytí pro téměř celou oblast obydleného světa. V současné době je Starlink Beta nabízen zejména v oblastech severní polokoule (na severu USA, v Kanadě a ve Velké Británii).

Podle prohlášení společnosti mohou uživatelé „v průběhu několika příštích měsíců (po vylepšení systému Starlink) očekávat rychlost přenosu dat na většině míst od 50 Mb/s do 150 Mb/s s latencí 20–40 milisekund.“ Na oficiálním webu Starlink můžeme také číst, že uživatelé však budou muset počítat s krátkými výpadky připojení. Každopádně čím více satelitů se nachází na oběžné dráze Země a čím lepší je síťový software, tím vyšší je rychlost, latence i doba provozuschopnosti.

Prozatím bylo vypuštěno celkem 1 025 satelitů. V neděli 24. ledna došlo k vypuštění prvních 10 satelitů Starlink na polární dráhu, a to během mise Transporter-1. Satelity byly vyneseny do výšky zhruba 500 kilometrů nad zemský povrch na heliosynchronní dráhu. Tyto satelity přitom umožní společnosti SpaceX zahájit provoz širokopásmových internetových služeb na některých nevzdálenějších místech světa, a to včetně Aljašky.

Elon Musk k tomuto tématu uvedl na Twitteru, že deset nových satelitů disponuje laserovým spojením, díky čemuž není nutné stavět v polárních oblastech pozemní stanice.

Pokud byste si přáli průběžně získávat informace o dostupnosti internetu Starlink u nás, můžete se zaregistrovat na Starlink.com.

Zdroj: tesmanian.com a https://otechnice.cz/

Related Posts

No Comments

Leave a Reply