Co je to spotřebič ? Spotřebič je elektronická součástka, která spotřebovává elektrickou energii. Spotřebič spolu se zdrojem elektrického napětí je nejdůležitější část elektrického obvodu. Laicky řečeno – spotřebiče spotřebovávají energii.

Každý spotřebič v Rustu jde použít určitým způsobem. Elektrika v Rustu nejde napsat. To se musí pochopit, ale pokusíme se vám to hrubě nastínit jak se s ní dá pracovat. Rust je jak jsme psali v jednom článku hra neomezených možností, tak že jak si napojíte ze zdroje spotřebič je na vaši fantazii.

COUNTER & POČÍTADLO

Counter ( počítadlo ), které má dva způsoby využití. Prvním je, že ukazuje kolik energie prochází skrz něj ( díl 1 ), nebo umí počítat. Counter vám ukáže 3 možnosti/varianty – increment counter, decrement counter ( clear counter – smazání ). Pojďme si to vyzkoušet.


Umístíme si na podlahu 3 autobaterie. Na bateriích vidíme opět vstup a výstup.

Z první baterie napojíme Counter – pomocí Wire toolu. Označíme červený výstup z baterie ( output ) a napojíme ho do počítadla Counter – power in.

PRVNÍ ELEKTRICKÝ OKRUH

Tohle byl základní a jednoduchý princip zapojení. Nyní si zkusíme udělat takzvaný elektrický okruh pomocí dalších dvou baterií. Na stěnu si umístíme spínače a propojíme je pomocí baterie a počítadla. Znovu si vezmeme Wire tool ( prostě ho potřebujeme pořád ) a z baterie ( výstup – červený ) propojíme do spínačů. Viz fotografie dole.

Dále postupujeme tak, že ze spínačů to napojíme do počítadla. Spínač 1 ( levý ) z Output napojíme do Increment Counter, Spínač 2 ( pravý ) z Output napojíme do Decrement Counter.

Okruh máme vytvořený. Counter nyní umí po zkoušce spínače na levé straně zvyšovat své hodnoty podle toho kolikrát ho zapnete ( 1,2,3,4,5.. ) a snižovat hodnoty ( decrement ) pomocí pravého spínače ( opět podle toho kolikrát ho zapnete ).

Čili tedy – Incerement Counter ( čísla zvyšujeme ) a Decrement Counter ( čísla snižujeme ).

Pokud zmáčknete na Counteru klávesnicí “E”, tak si nastavíte variantu zda má Counter zobrazit průchod, nebo zobrazit počítadlo. Na víc na ozubeném kolečko si můžete nastavit cíl – viz níže.

ROZSVÍCENÍ LUSTRU

Další věc co stojí za řeč je “Nastavit cílové číslo pro průchod” to znamená, že pokud si dáme z “Passtrough / projít skrz” na Counteru Wire tool ( káblík ) až na lustr aby fungoval, tak můžeme pracovat s lustrem ( v našem případě ). Důležité aby toto fungovalo je, že musíme na víc napojit na Counteru poslední bílý čtvereček Clear Counter ( opět tedy zdroj + napojení Wire toolem na Clear Counter ). Pokud si na počítadle nastavíme hodnotu 4, tak nás Counter pustí rozsvítit lustr až si spínačem nastavíme hodnotu na 4. V dalším případě pokud si nastavíme hodnotu 5, tak nás pustí až si na spínači naklikáme hodnotu 5. Tohle je potřebné pokud máme na obvodu napojeno více věcí, které potřebujeme spravovat.

Passtrough / projít skrz

Tohle využíváme pokud “pokračujeme dále do vozidla”. Využijeme to u více komponentů. Využili jsme to u počítadla a můžeme to využít i pokud chceme zapnout na jeden spínač 5 světel naráz ( pokud máme na to zdroj aby to svítilo dlouho ). Jednoduše propojíme lustry pomocí právě zmíněného Passtrough. Power in můžeme zde využít například na rychlovku pokud z autobaterie napojíte lustr přímo na power in.

POZOR! Tento řetězec není neomezený. Každý spotřebič spotřebovává energii, tak že když to máte takto na přímo a autobaterie dává 10, tak na baterii můžete zprovoznit naráz maximálně 4 světla.

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno! Autor článku www.czechrust.cz