Rekapitulace: ve druhém díle “Jak začít hrát Rust” jsme si popsali základ připojení na server, ovládání a mapu.

V tomto článku bychom vám chtěli popsat jak pokračovat, když znáte základ a chcete jít dále. Kam jít, co dělat ? Čtěte dále.

1. Co hledat a vytvořit ?

Pokud jsme se spawnuli dobře, tak hrajeme dál a jdeme. Pokud se vám vaše pozice nelíbí, tak stiskněte klávesu “F1” a do konzole napište “kill”.

V první řadě vám doporučíme natěžit dřevo, druhá věc jsou konopná vlákna, nebo kámen tyto dvě věci jsou tak na stejno. Hledejte co máte blíž. Vytvoříme si oštěp, pokud máme dost věcí, tak klidně hned luk a šípy. Výborně! Teď jste na nějakou dobu kryti. Další radou je si vytvořit hatchet sekyrku a stone sekyrku. Pokud máte na víc látku, tak můžete vytvořit spacák, který si umístěte na místo, kde chcete do budoucna stavět. Doporučujeme někde u dobrých monumentů, nebo cesty, ale většina hráčů hledá rovná místa u monumentů a pitné vody. Pozor: pokud spacák umístíte hned vedle base, kde budete stavět a uvnitř umístíte další spacák, tak se nemůžete po úmrtí respawnout v obou spacácích. Musíte mezi nimi mít určitou dálku. Poslední věc kterou vám můžeme doporučit do bodu 1 je jídlo. Jestli že jste u supermarketu, tak se najíte dost ( pokud ho někdo před vámi nevybral ), pokud jste někde daleko od cesty, ale chcete zde začít, tak doporučujeme najít ve smrkových místech houby a brambory. Dodá vám to hodně hp a brambory dosti jídla. U potoku pokud sníte dýni, tak vám to dá hodně zdraví, vody a jídla zároveň.

Oštěp – 300 dřeva

Luk – 200 dřeva a 50 látky

Kamenná sekyrka – 200 dřeva a 100 kamenů

Kamenný krumpáč – 200 dřeva a 100 kamenů

Spacák – 30 látky

2. Jdeme dál kolem cesty, nebo začínáme stavět

Máme zbraň a dost HP. Chceme ale nasbírat nějaký základ alias scrapy a lano ze kterých budeme tvořit ? Tak se vydáme pomocí mapy do nejbližšího monumentu, ze kterého bychom mohli těžit a získat tak věci na víc, ale někdo dá raději na to, že chce být v bezpečí a začne přemýšlet, kde postavit první base pokud má již suroviny, tak není co řešit. Ve vašem inventáři by se mělo objevit minimálně: 3000 dřeva, 3000 kamenů, bedna s nářadím, dveře, zámek, stavební plán a “kladivo” na upgrade vaši base. Najdeme si vhodné místo a postavíme si první base do které si budeme hromadit věci z cest a ve které budu mít takový základ do pozdější větší base, nebo pokud ji budeme chtít rozšiřovat ( doporučujeme ale aby jste nestrávili 4 hodiny hraní pouze těžením a upgradem vaši base).

Najdeme si tedy rovnější plochu, kde začneme. Postavíme si jednu z nejefektivnějších a nejsnazších base. Začněte základem 1×2 a na konec základu udělejte “triangl” neboli trojúhelník. Postavte zdi a hned za druhý základ vytvořte zeď pro dveře na konec trianglu dejte také zeď pro dveře. Tyto dveře jsou efektivní pokud vás někdo zabije a máte otevřené oboje dveře, tak se nedostanou dovnitř. Musí rozbít druhé dveře. V base by jste měli mít pro základ věci jako: spacák, bedny pro úschovu věcí a ohniště pro opečení masa v neposlední řadě nesmíte zapomenout na bednu s nářadím alias cupboard pokud tuhle věc nepostavíte, tak se vám vaše base začne během chvíle pomalu rozpadat. Jak se tomu vyhnete ? Nacpěte do ni suroviny, ze kterých máte postavou base čili kámen a dřevo. Pokud jste někde po cestě našli plechové dveře, tak budete muset dát do cupboardu také úlomky, neboli metal fragmenty. Ty buď můžete získat ze šrotování ( o tom je návod zvlášť ), nebo vypálením v peci, ale pro tu potřebujete tuk ze zvířete. Pokud máte tento základ, tak se můžete vydat na výpravu – buď po cestě pro scrapy, nebo těžení na upgrade vaši base, nebo cestou i na zvířata ze kterých získáte – kůži, látku, maso, tuk a úlomky kostí.

3. Vydáme se na cestu a na sběr

Pokud jste si vybrali cestu na sběr a na výpravu, tak hledejte barely pro scrap, vydejte se do nějakého monumentu a pokud najdete po cestě nějaké kameny, nebo rudu/metal ore, tak můžete vzít. Brzy se vám bude hodit !

4. Vytvoříme si pec a začneme vypalovat

V prvních hodinách hraní vám většinou postačí dřevěné dveře, pokud tedy nejde na velký server, kde se na vás seběhne plno lidí a začnou se k vám brodit přes vaše dřevěné dveře, ale bohužel tohle nestačí a ještě ten den, kdy jste začali by jste měli vytvořit pec a vypálit si nějaké metal fragmenty / útržky.

Aby jste si vytvořili pec, tak budete potřebovat 200 kamenů, 100 dřeva a 50 paliva. Kámen a dřevo víme jak získat, ale pokud jste palivo nesehnali po cestě, kde jste šli, tak si jej musíte vytvořit z tuku zvířat. Pokud tedy zabijete prase, nebo medvěda ( tyto dvě zvířata vám tuku dají nejvíce ), tak si můžete pomocí látky a tuku vytvořit palivo. Zvířata doporučujeme těžit kostěným nožíkem/dýkou, která vám dá víc ze zvířat surovin, než když je budete těžit jiným nástrojem. Jestli že máte suroviny, tak můžete vytvářet! Postavte si někam rozumně pec a naskládejte do ní 1000 dřeva, 3x 1000 metal fragmentů a dejte zapálit pec. Pak můžete jen skládat a vytvářet lepší věci. Samozřejmě nemusíte pec mít plnou, aby jste ji mohli zapálit, tak že pokud u sebe máte 200 dřeva a 300 rudy, tak to nějak rozumně rozdělte a zapalte ji. Pokud vytvoříte nějaký základ útržků/metal fragmentů, tak doporučujeme vytvořit kódový zámek a plechové dveře.

Jak mile máte tyto věci vytvořené, tak jděte ke stávajícím dřevěným dveřím a zmáčkněte dlouze písmeno “E” na váš jednoduchý zámek, potom odemkněte, odstraňte zámek a následně zvedněte dřevěné dveře. Místo těchto dveří nasaďte plechové a přidejte kódový zámek a zadejte vaše 4 číslice. Díky těmto věcem zřejmě vydržíte pár hodin a nemusíte se bát raidu, pokud tedy nepřítel někde v monumentu nenašel nějaké výbušniny a náhodně vás raidnul.

5. jdeme do monumentu, po cestě a zároveň vypalujeme suroviny

Vydáme se do monumentů a začneme sbírat konečně pořádně a pořádné věci na to abychom mohli začít stavět pracovní stoly a zkoumat věci, které jsme na cestách našli. Pokud budete mít do budoucna hodně scrapů, tak se můžete podívat na mapu a najít tam něco jako “obchod, nákupní vozíček” je to bandit camp ve kterém si můžete za scrapy zakoupit nějaké věci, které tam jsou zrovna v nabídce. Občas se stane, že na mapě vidíte, že to tam můžete zakoupit, ale jak mile tam přijdete, tak zjistíte, že to není dostupné, tak že vždy nevěřte tomu, že tam ty věci jsou, ale z běžně dostupných věcí jsou tam vždy dostupné ( jídlo, zbraně, materiály ). Pokud se vydáte na takovou cestu je důležité aby vám vypalovala pec a vy jste jen přišli a pec vysbírali a doplnili další materiály pro vypálení, tak že vždy si hlídejte aby vám pec vypalovala a měli jste dost materiálu pro stavbu, nebo pro vytváření věcí, zbraní apod.

6. našel jsem velkou pec

Je možné, že se vám také podaří najít velkou pec ve které rychleji vypalujete a neztrácíte tolik dřeva. Tyto pece se většinou zkoumají nejdříve a později jak vytvoříte větší base a okolí, tak ji postavíte, ale nedoporučujeme v ni pálit suroviny vedle base, kde máte přístup otevřený pro všechny hráče.

7. oblečení

Nechoďte jak “na ptáky” a oblečte se! Hadry a armor, který si vytvoříte, nebo najdete vás ochrání, tak že to nepodceňujte a snažte si vždy z natěžené kůže alespoň vytvořit pončo a nějaké věci. Potom do vás někdo střelí lukem a nebude mít vaše postava tak fatální následky jako po první ráně na naháče.

Takhle pokračujte a v dalším díle se dozvíte co vás dalšího čeká v této survival hře.

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno! Autor článku www.czechrust.cz