Nejdůležitější dvě věci při stavění ? Building plans a Hammer. Bez těchto dvou věcí dohromady nemůžete postavit kvalitní budovu. Bez plánu neuděláte návrh stavby a bez kladiva neuděláte upgrade stavby.

Stavební plán neboli building plans

Ve hře mohou hráči vytvářet své vlastní budovy ( base ), aby se ochránili před hrozbami a uložili svůj loot. Pokud má hráč v určitém území oprávnění ke stavení, ostatní hráči budou mít zakázáno v této oblasti stavět. Twings alias základní stavba ze dřeva a žebříky lze stále umisťovat, ale nelze je upgradovat (pokud nemáte povolení ke cupboardu). Pokud získáte povolení ke cupboardu, tak můžete stavět a upgradovat jedna báseň.

Chcete-li umístit základní konstrukci, musí být povrch pevný. Stavební plán stojí 50 dřeva. Chcete-li vybrat stavební projekty, podržte pravé tlačítko myši, přesuňte myš v kruhu na požadovaný objekt ke konstrukci a klikněte levým tlačítkem. Chcete-li začít stavět, vyberte základ nebo trojúhelníkový základ, podívejte se na oblast vhodnou pro base a klikněte levým tlačítkem. Tím se vytvoří základ “Twig Tier”. Umístíte-li stěny, vyberte je a zaměřte se na okraj základny. Podlahy ( floor foundations ) musí být umístěny na horním okraji stěny a dveře musí být umístěny uvnitř “futer”. Buďte opatrní, protože při budování musíte sledovat stabilitu budovy. Pokud je příliš mnoho pater postaveno, nebo příliš daleko od okraje stěny, tak se zhroutí. Potom pokud máte malou stabilitu, tak se dříve rozbije než pevná stěna se 100% stabilitou.

POZOR: pokud se vám stěna, rám, podlaha apod. zobrazí v červené barvě musíte najít způsob jiného položení, nebo změnit polohu pro stavbu, pokud ani to vám nepomůže, tak nezbývá nic jiného než nestavět, nebo zbourat a postavět jinak. Proto je vhodné si zajistit dostatek dřeva, aby jste si před upgradem nejdříve novou base pouze “načrtli” základem a potom předělávali, nebo upgradovali.

co vše obsahuje stavební plán ?

Základ a trojúhelníkovou podlahu jsme si ukázali, ale nejsme Zagorky a ukážeme vám co vše stavební plán momentálně nabízí. Pokud to časem zapomeneme upgradovat, tak nás to mrzí, ale Rust je každý měsíc aktualizován ve velkém, tak se může stát.

schody

rampa

podlaha

trojúhelníková podlaha / triangl

rám podlahy

Rám stavíme pokud do něj něco budeme vkládat. Je to něco jako s rámem pro dveře.

rám podlahy trojúhelníkový

zeď

rám vchodu / vchod

Vždy se také dívejte jak dveře, nebo vkládané věci do rámu otáčíte. Můžete také vyřešit to, že se bude otevírat na jinou stranu, nebo si tím můžete v trianglu bloknout druhé dveře pokud by vám někdo chtěl vejít dovnitř. Samozřejmě jdou později dveře otočit tím, že je otevřete ( + odkódujete, odstraníte zámek ) a stisknete na ně dlouze klávesnici E.

okno

Nejčastěji se používá v tak zvaných “věžičkách”, nebo ve vchodu, ale s neprůstřelným sklem. Okna jsou strategicky výhodná a také zrádná.

rám zdi

Ten doporučujeme stavět i kvůli zpevnění, ale bacha na to, že je to opět rám, tak že do něj jdou vložit například jen garážové vrata, nebo dvojité plechové dveře.

zeď poloviční výšky

Často je zaměňována s nízkou zdí. Bacha na to pokud budete hledat nějaké návrhy stavby.

nízká zeď

schodiště ve tvaru “U”

TIP: schody a ostatní věci natáčíte klávesou “R” jako “Rotate”

rohové schody

spirálové schody

spirálové schody trojúhelníkové

trojúhelníková střecha

střecha

Tohle jsou všechny možnosti staveb momentálně ve hře. Je jen na vás jakou máte fantazii a co postavíte.

plány ke stavĚní

Na internetu můžete naleznout také něco jako “návrhy” či plány stavby, tak že vám to ulehčí práci s vymýšlením. Existuje také webové stránka, kde si můžete ve “3D” programu navrhnout svoji Rust base aniž by jste museli hrát ve hře ( tušíme, že je program placený ). Potom si jen podle toho stavíte originál.

hammer – kladivo

Určitě nechcete aby vám vaši base někdo rozstřílel lukem, nebo zničil na pár nábojů, tak že potřebujeme upgrade stavení!

Vytvořte si kladivo, postavte se čelem ke zdi, nebo k tomu co jste postavěli, podívejte se na část kterou chcete upgradovat (bude zvýrazněna), a podržte pravé tlačítko myši. Získáte tak dostupné možnosti, na které lze stavbu upgradovat. K upgradu jakékoli stavby budete potřebovat ve svém inventáři potřebné materiály ( dřevo/desky, kámen, železo ( po výpálení ), nebo HQ vysokou kvalitu ).

Stejně jako při modernizaci konstrukcí je potřeba kladivo k opravě stavebních objektů. Jednoduše se podívejte na objekt (bude zvýrazněn zeleně) a klikněte levým tlačítkem. Kladivo poté opraví poškození za cenu odpovídajících materiálů/surovin. Opravit mírné nebo vážné poškození může trvat docela dost času, nebo surovin.

na jakou kvalitu můžeme základ upravit ?

Máme 5 možností se kterými můžeme po přidržení pravého tlačítka na myši pracovat. Je to dřevo, kámen, kov, HQ ( obrnění ) a otočit.

dřevo

Dřevo alias Wood Tier má zdraví 250hp a jsou náchylné k poškození způsobenému výbušninami, projektily, nástroji a především – ohněm ( např. plamenometem ). Upgrade na “Wood Tier” je většinou užitečný pouze na začátku hry, protože je relativně nákladově efektivní a poskytuje určitý stupeň ochrany. Avšak doporučujeme co nejdříve upgradovat stavbu ze dřeva na vyšší úroveň. Vylepšení – dřevo je také užitečné jako dočasná náhrada během rozšiřování base, protože je možné ho demolovat nástroji ( krumpáč… ).

Po zvolení “Otočit” otáčíme tak, aby venkovní zeď byla venku a ne uvnitř, protože tak riskujeme, že bude naše base brzy zničena od nepřítele. U dřeva je nevýhoda ta, že pokud z něj máme strop, tak nepřítel vidí přes škvíry, které dřevo způsobuje.

kámen

Pokud již jednou upgradujeme z “menšího” vylepšení na větší, tak ho později nelze měnit, tak že pokud vylepšíme dřevo na Wood Tier, následně na kámen, tak nemůžeme “downgradnout” na Wood Tier. Proto si dobře rozmyslete co upgradujete pokud by jste to chtěli v budoucnu bourat. Pak leda C4, nebo Satchel výbušniny apod.

Stavba z kamene má 500hp a jsou nezranitelné vůči poškození způsobenému ohněm, většinou nástrojů a běžných projektilů. Jsou však náchylné k vysokému explozivnímu poškození, jako jsou Satchel nebo Rakety. Mohou být také poškozeni kovovými krumpáče a jinými zbraněmi na blízko. Důrazně doporučujeme upgradovat jakékoliv stavby Twig ( základ ), nebo Wood Tier ( dřeva/prkna ) na Stone Tier ( kámen ) co nejdříve, aby byla zajištěna dostatečná úroveň základní ochrany.

kov – kové úlomky alias metal fragmenty

Takto můžete slyšet názvy ve hře od svých kamarádů, nebo nepřítele. Nejoptimálnější a středně dostupná možnost pro upgrade své base. Kov/metal fragmenty vyžadují zhruba poloviční množství surovin než upgrade z kamene, je však třeba je nejprve vytěžit a na víc roztavit v peci. Podlaha, stěna, nebo rám mají 1000hp.

obrněné, neboli high quality

Obrněné, nebo vysoká kvalita je nejsilnější a nejmodernější stavba či upgrade, která je k dispozici. HQ má 2 000hp a jsou extrémně odolné vůči všem poškození, s výjimkou výbušnin a raket. HQ dveře nelze vytvořit, musíte je najít a poté za 500scrapů vyzkoumat. Pokud upgradujete base na HQ ujistěte se, že ho máte dostatek, protože je to extrémně drahá záležitost. Pokud takto zlepšíte pouze “srdce” vaši base, tak dáváte najevo, že zrovna tam se uchovává váš nejdražší loot, ale můžete to udělat i jako fake místnost.

Finální fotografie značí vnější a vnitřní vzhled

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno! Autor článku www.czechrust.cz